Borås 1 juli 2017

Fotograf: ©Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 

bis 1Best In Show

SE UCH Jamie-lynn´s Look Me Up
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy, Skogås
Ägare: Susanne Johansson, Partille

 

valp 1

BIS Valp

Small Is Beautiful´s History Maker
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid, Tierp
Ägare: Hanna Krohn, Sollentuna

 

 junior 1

BIS Junior

Alex´U Raise Me Up
Uppfödare: Björn och Lotta Alexandersson, Brösarp
Ägare: Irene Hasselgren, Uddevalla

 

unghund 1

BIS Unghund

Henrikville Of Course
Uppfödare: Henrik Johansson, Härryda
Ägare: Henrik Johansson, Härryda

 

 veteran 1

BIS Veteran

NO UCH SE UCH Puggens Pretty Girl
Uppfödare: Johanna och Lena Nyberg, Täby
Ägare: Christina Andersson, Örebro

 

uppfödargrupp 1

BIS Uppfödargrupp

Kennel Caratoot´s
Uppfödare: Kaj Gänger, Knivsta

 

avelsgrupp 1

Bis avelsgrupp

Phalène
SE UCH Mixtras Astrid
Uppfödare: Marita Torèn, Sollentuna
Ägare: Marita Torèn, Sollentuna

 

barn med hund 1

Barn med Hund 6-8 år

Vinnare: Cornelia Gustafsson med Hera

 ungdom med hund 1

Ungdom med Hund 9-11 år
Vinnare: Sara Andersson med Disa

 

Best In Show

Domare: Kerstin Nilsson

1:a Chihuahua korthårig
SE UCH
Jamie-lynn´s Look Me Up

Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy, Skogås
Ägare: Susanne Johansson, Partille

2:a Papillon
SE JV-14 SE JV-15 SE UCH SE V-16
Caratoot´s Calvados Creme
Uppfödare: Kaj Gänger, Knivsta
Ägare: Kaj Gänger, Knivsta

3:a Griffon Bruxellois
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen
Ägare: Bodil Andersson, Älvängen

4:a Mops
Tiger-King
Uppfödare: Marie Alexandersson, Vollsjö
Ägare: Robert Mattsson, Skurup

 

 

 

 

  

Bästa valp

Domare: Mikael Nilsson

1:a Chihuahua långhårig
Small Is Beautiful´s History Maker
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid, Tierp
Ägare: Hanna Krohn, Sollentuna

2:a Mops
Slottsgården´s Prinsessan Leia
Uppfödare: Anne Einarsson, Skeppslanda
Ägare: Anne Einarsson, Skeppslanda

3:a Griffon Bruxellois
Wera Wow Ru-Paul´s Happy Ann
Uppfödare: A Martinova, Lettland
Ägare: Jimmie Lundgren, Bollebygd

4:a Löwchen
Bumir Zeventh Heaven
Uppfödare: Sonja Björklund, Grästorp
Ägare:Sonja Björklund, Grästorp

 

 

 

 

 

 

 


Bästa junior


Domare: Elisabeth Juverud

1:a Papillon
Alex´U Raise Me Up
Uppfödare: Björn och Lotta Alexandersson, Brösarp
Ägare: Irene Hasselgren, Uddevalla

2:a Chihuahua långhårig
Rix Chix Lady Swan
Uppfödare: I Balode, Lettland
Ägare: Nina Larsson, Sollebrunn

3:a Mops
Glorious Spirit Coco Mademoieselle
Uppfödare: Almeida Luis Pedro Aniceto, Portugal
Ägare: Sofia Sundqist, Grytgöl

4:a Chinese Crested Dog
Estillinis Captain Hook
Uppfödare: Mireille Livgren, Trelleborg
Ägare: Rebecca Nordahl, Helsingborg

 

 

  

 

 

Bästa unghund

Domare: Jens Bruse

1:a Pekingese
Henrikville Of Course
Uppfödare: Henrik Johansson, Härryda
Ägare: Henrik Johansson, Härryda

2:a Chihuahua korthårig
Shine On Oh You Pretty Things
Uppfödare: Björn och Karin Hellström, Ingarö
Ägare: Karin Hellström, Ingarö

3:a Chihuahua långhårig
Qq´s Amazing Lady Golden Glow
Uppfödare: Janina Timerdal, Växjö
Ägare: Janina Timerdal, Ann-Sofi Taus, Växjö

4:a Löwchen
Lions Of Denmark Pull Up Your Socks
Uppfödare: Janni Pedersen, Danmark
Ägare: Isabella Olsen, Danmark

 

 

 

 

 

Bästa veteran

Domare: Elisabeth Juverud

1:a Mops
NO UCH SE UCH Puggens Pretty Girl
Uppfödare: Johanna och Lena Nyberg, Täby
Ägare: Christina Andersson, Örebro

2:a Papillon
C.I.B och NORD UCH EE CH LT&LV CH NORD VV-15 SE V-08
Caratoot´s Certain Capability
Uppfödare: Kaj Gänger, Knivsta
Ägare: Kaj Gänger, Knivsta

3:a Fransk Bulldogg
NO VV-14 -15-16 NORD VV-14 SE V-16 SE VV-14-15-16 SE&DK UCH
Bäring Nords Grimhild
Uppfödare: Philip och Tina Forss, Malmö
Ägare: Annika Rydèn, Västra Frölunda

4:a King Charles Spaniel
C.I.B. DK VV-15 DK VV-16 NORD UCH NORD VV-16
Ramblers Signe Tillish
Uppfödare: Inga Enstad, Laholm
Ägare: Veronica Udd, Kinna 

 

 

 

 

 

Bästa uppfödargrupp

Domare: Mikael Nilsson

1:a Papillon
Kennel Caratoot´s
Uppfödare: Kaj Gänger, Knivsta

2:a Chihuahua långhårig
Kennel Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal, Växjö

3:a Pekingese
Kennel Henrikville
Uppfödare: Henrik Johansson, Härryda

4:a Chinese Crested Dog
Kennel Prefix
Uppfödare: Gunilla och Rebecca Agronius

 

  

Bästa avelsgrupp

Domare: Dina Korna

1:a Phalène
SE UCH Mixtras Astrid
Uppfödare: Marita Torèn, Sollentuna
Ägare: Marita Torèn, Sollentuna

2:a Pekingese
SE UCH Henrikville Remember the Odds
Uppfödare: Henrik Johansson, Härryda
Ägare: Henrik Johansson, Härryda

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Mikael Nilsson

Vinnare: Cornelia Gustafsson med Hera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Mikael Nilsson

Vinnare: Sara Andersson med Disa