Köping 22 juli 2017

Fotograf: ©Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 

bis1Best In Show

FI JV-15 
Myrtans Topnotch
Uppfödare: Linda Myrtenqvist, Lindesberg
Ägare: Linda Myrtenqvist, Lindesberg

 

valp1

BIS Valp

Pebbles Emmylou Harris
Uppfödare: Jessica Strömberg, Skultuna
Ägare: Lena Penttinen, Upplands Väsby

 

 junior1

BIS Junior

All The Best Vive Vanette
Uppfödare: Karolina & Joanna Ciereszko, Polen
Ägare: Ann Kristin Lindgren Burträsk

 

unghund2

BIS Unghund

NORD JV-16
Shine On The Man Who Sold The World
Uppfödare: Björn och Karin Hellström, Ingarö
Ägare: Sonja Gertz, Vallentuna

 

 veteran1

BIS Veteran

C.I.B. DK UCH FI&NO UCH LPI ES UCH SE VV-16
Semlans Evita
Uppfödare: Gunilla Hirwing, Brösarp
Ägare: Karolin Haglund, Bromölla

 

uppfödargrupp1

BIS Uppfödargrupp

Kennel Jean Dark
Uppfödare: Felicia och Jeanette Lemmeke, Rosersberg

 

avelsgrupp1

Bis avelsgrupp

SE UCH
Vittoria's E T
Uppfödare: Karin Johansson, Sköldinge
Ägare: Karin Johansson, Sköldinge

 

barn med hund1

Barn med Hund 6-8 år

Vinnare: Amalia Jacobsson med Pupuce

 ungdom med hund1

Ungdom med Hund 9-11 år
Vinnare: Alva Johansson Lantto med Armani

 

Best In Show

Domare: Peter Van Baaren Grob

1:a Chinese Crested Dog
FI JV-15 
Myrtans Topnotch

Uppfödare: Linda Myrtenqvist, Lindesberg
Ägare: Linda Myrtenqvist, Lindesberg

2:a Malteser
Twin Tops Top-Notch
Uppfödare: Britt-Louise Jonsson, Else Marie Jonsson, Vagnhärad
Ägare: Fredrika Rönquist, Karlstad

3:a Chihuahua korthårig
Pandillo de Besito Start Me Up
Uppfödare: Ellinor Klingborn Oldenvik, Norrtälje
Ägare: Gabriella Carlid.Tierp

4:a King Charles Spaniel
EE CH FI JV-15 FI v-16 NO UCH NORD JV-15 NORD UCH SE V-16
Lacy's Alchemist
Uppfödare: Finland
Ägare: Tina Andersson, Tullinge

 

 

 

 

  

Bästa valp

Domare: Elisabeth Spillman

1:a Mops
Pebbles Emmylou Harris
Uppfödare: Jessica Strömberg, Skultuna
Ägare: Lena Penttinen, Upplands Väsby

2:a Chihuahua långhårig
Lilldivan's Hero
Uppfödare: Maria Jansson, Norrtälje
Ägare: Maria Jansson, Norrtälje

3:a Griffon Belge
Shantal Scret Love
Uppfödare: D Valikanova, Lettland
Ägare: Jimmie Lundgren, Floda

4:a Bichon Havanais
Pelvix Bella Notte
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren, Tullinge
Ägare:Tarja Arola Lundgren, Tullinge

 

 

 

 

 

 

 


Bästa junior


Domare: Alenka Pokorn

1:a Phalène
All The Best Vive Vanette
Uppfödare: Karolina & Joanna Ciereszko, Polen
Ägare: Ann Kristin Lindgren Burträsk

2:a Russkiy Toy
Amber Delis Charuyushaya Vzor
Uppfödare: N Aleksejeva, Lettland
Ägare: Ulrika Brattberger Ekstrand, Täby

3:a Mops
Srandsmedjans Dallas
Uppfödare: Jessica och Maria Bexander, Saltsjö-Boo
Ägare: Maria Bexander, Saltsjö-Boo

4:a Chihuahua långhårig
Small Is Beautiful's History Maker
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid, Tierp
Ägare: Lillan Åkerlind, Sollentuna

 

 

  

 

 

 

 

Bästa unghund

Domare: Lisa Molin

1:a Chihuahua långhårig
NORD JV-16
Shine On The Man Who Sold The World
Uppfödare: Björn och Karin Hellström, Ingarö
Ägare: Sonja Gertz, Vallentuna

2:a Pekingese
Small Is Beautiful's Lady Stubborn
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid, Tierp
Ägare: Gabriella Carlid, Tierp

3:a Papillon
Lindatorpets Fabulus Faringato
Uppfödare: Geine Edénius, Rättvik
Ägare: Geine Edénius, Rättvik

4:a Bichon Havanais
DK JV-16 NO JV-16
Pelvix Lady Guinevere
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren, Tullinge
Ägare: Tarja Arola Lundgren, Tullinge

 

 

  

 

Bästa veteran

Domare: Svein Björnes

1:a Bichon Havanais
C.I.B. DK UCH FI&NO UCH LPI ES UCH SE VV-16
Semlans Evita
Uppfödare: Gunilla Hirwing, Brösarp
Ägare: Karolin Haglund, Bromölla

2:a Chinese Crested Dog
DK UCH NORD JV-10 SE UCH VDH CH
Sun-Hee's i'm A Marionette
Uppfödare: Helena Karlsson, Vendelsö
Ägare: Felicia Lemmeke, Rosersborg

3:a Coton De Tulèar
C.I.B. NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 & VV-15 RLD N&F SE VV-16
Mayaroz Marguerite de Navarre
Uppfödare: Monica Holand, Kvalöysletta
Ägare: Ann Charlott Eriksson Njurunda

4:a Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH
Denemore Looking Good
Uppfödare: S Caroll, J Newman, Irland
Ägare: Malin Malmkvist, Vellinge 

 

 

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Svein Björnes

1:a Chinese Crested Dog
Kennel Jean Dark
Uppfödare: Felicia och Jeanette Lemmeke, Rosersberg

2:a Chihuahua korthårig
Kennel Small Is Beautiful'S
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid, Tierp

3:a Bichon Havanais
Kennel Zodiaka´La Star´S
Uppfödare: Camilla Selin, Huddinge

4:a Papillon
Kennel Lindatorpets
Uppfödare: Geine Edénius, Rättvik

 

  

 

 

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Elisabeth Spillman

1:a Phalène
SE UCH
Vittoria's E T
Uppfödare: Karin Johansson, Sköldinge
Ägare: Karin Johansson, Sköldinge

2:a Chinese Crested Dog
C.I.B. FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16
Hooki Z Teramonu
Uppfödare: Jitka Krnavkova, Tjrckien
Ägare: Susie Anger Söderberg, Sala

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Amalia Jacobsson med Pupuce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Alva Johansson Lantto med Armani