Högbo 2 september 2017

Fotograf: ©Lars-Olof Karlén
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 

BISBest In Show

Manticorns Enrico
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Joakim Ohlsson

 

BIS valp

BIS Valp

Pebbles Emmylou Harris
Uppfödare: Jessica Strömberg, Skultuna
Ägare: Lena Penttinen, Upplands Väsby

 

 BIS junior

BIS Junior

Cotontrez Edith Of Ivory Floradale
Uppfödare & ägare: Lena Karlstedt

 

BIS unghund

BIS Unghund

Shine On Oh You Pretty Things
Uppfödare: Karin & Björn Hellström
Ägare: Björn Hellström

 

 BIS veteran

BIS Veteran

CIB NORD UCH SE VV-16
Behave’s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom & Malin Wikman
Ägare: Annika Jonsson

 

BIS uppfödare

BIS Uppfödargrupp

Kennel: Carte Truffé
Uppfödare: Nora Ihalainen & Saira Toni

 

BIS avelsgrupp

Bis avelsgrupp

CIB FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16
Hooki Z Teramonu
Uppfödare: Jitka Krnavkova
Ägare: Susie Anger Söderberg

 

Barn med hund

Barn med Hund 9-11 år

Vinnare: Gusten Hällström

 

 

 

Best In Show

Domare: Marco Marabotti

1:a Griffon Bruxellois
Manticorns Enrico
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Joakim Ohlsson

2:a Chinese Crested Dog
Sirocco Lunatic Toc Tamarine
Uppfödare: Birgitta &Elin Gunarsson
Ägare: Niklas Lundberg & Elin Gunarsson

3:a Bichon Havanais
CIB DK UCH LT CH NORD UCH SE V-14 SE V-16 Facklans Manjana
Uppfödare och ägare: Helena Olofsson

4:a Bolognese
CIB NORD UCH DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson
Ägare: Katarina Mossberg

 

 

 

 

  

 

 

 

 Bästa valp

Domare: Siv Jernhake

1:a Mops
Pebbles Emmylou Harris
Uppfödare: Jessica Strömberg
Ägare: Lena Penttinen

2:a Coton De Tuléar
Chacotte’s Ace Wilder
Uppfödare & ägare: Ann Charlotte & Mats-Olof Eriksson

3:a Chihuahua långhårig
Lilldivan’s Hero
Uppfödare & ägare: Maria Jansson

4:a Fransk Bulldog
Absolute Star’s Adorable-Annabell
Uppfödare & ägare: Susanne Wickman

 

 

 

 

 

 

 Bästa junior

Domare: Veli-Pekka Kumpumäki

1:a Coton De Tuléar
Cotontrez Edith Of Ivory Floradale
Uppfödare & ägare: Lena Karlstedt

2:a Papillon
Silenzio’s Kickoff
Uppfödare & ägare:Britt-Mari Hansson

3:a Bichon Havanais
Zodiaka’La Star’s Wanted Wannabe
Uppfödare & ägare: Camilla Selin

4:a Mops
Champarele Mon Leren
Uppfödare: E V Paschenko
Ägare: Lennart Andersson

 

 

  

 

 

 

 

 

Bästa unghund

Domare: Jacub Kruczek

1:a Chihuahua korthårig
Shine On Oh You Pretty Things
Uppfödare: Karin & Björn Hellström
Ägare: Björn Hellström

2:a Chinese Crested Dog
Sirocco Lunatic Toc Tamarine
Uppfödare: Birgitta & Elin Gunarsson
Ägare: Niklas Lundberg & Elin Gunarsson

3:a Pekingese
Sunrise Dragon Duglas Ferbenkes
Uppfödare: E Artemenko
Ägare: Brit Varhaug

4:a Chihuahua långhårig
Lilldivan’s Red Carpet
Uppfödare & ägare: Maria Jansson

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Bästa veteran

Domare: Paul Scanlon

1:a Bichon Havanais
CIB NORD UCH SE VV-16 Behave’s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom & Malin Wikman
Ägare: Annika Jonsson

2:a Chihuahua Långhårig
RLD F RLD N SE VCH Oneway’s Salmiak
Uppfödare: Jeanette Sävlund
Ägare: Annica Vidman

3:a Coton De Tuléar
CIB NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 VV-15 RLD N RLD F SEVV-16
Mayaroz Marguerite de Navarre
Uppfödare: Monica Holand
Ägare: Ann Charlott Eriksson

4:a Chihuahua korthårig
CIB DK UCH SE UCH SE V-09 SE V-13 Chico Querida’s It’s Brilliant
Uppfödare: Maria Lönnhammar
Ägare: Maria Melkersson

 

 

 

 

 

 

Bästa uppfödargrupp

Domare: Siv Jernhake

1:a Fransk Bulldog
Kennel: Carte Truffé
Uppfödare: Nora Ihalainen & Saira Toni

2:a Chinese Crested dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson

3:a Phalène
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

4:a Chihuahua långhårig
Kennel: Mini Fashion
Uppfödare: Louise Öst

 

  

 

 Bästa avelsgrupp

Domare: Veli-Pekka Kumpumäki

1:a Chinese Crested dog
CIB FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 Hooki Z Teramonu
Uppfödare: Jitka Krnavkova
Ägare: Susie Anger Söderberg

2:a Papillon
SE UCH Lindatorps Blizzandra
Uppfödare: Geine Edenius
Ägare: Mona Blom

 

 

 

 

  

 

Barn med Hund 9-11 år

Domare: Maria Gustafsson

Vinnare: Gusten Hällström, 9 år

2:a Molly Bruneryd, 9 år