Timrå 8 oktober 2017

Fotograf: ©Håkan Eiserman
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 

BIS 1Best In Show

Manticorns Enrico
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Joakim Ohlsson

 

BIS 1 valp

BIS Valp

Norrtussarnas Gilbert Grape
Ägare: Annika Jonsson, Boden
Uppfödare: Camilla Hansson, Helene Mickelsson, Gammelstad
 

 BIS 1 junior

BIS Junior

Mundiz Naima
Ägare: Magnus Eriksson, Tystberga
Uppfödare: Magnus Eriksson, Tystberga

 

BIS 1 unghund

BIS Unghund

Petite Chenil Elvira Master Djon Jr
Ägare: Helena Johansson, Östra Ljungby
Uppfödare: Helena Johansson, Östra Ljungby

 BIS 1 veteran

BIS Veteran

C.I.B, DK UCH, FI UCH, SE UCH Puggens Wester
Ägare: Carmita Lundin, Täby
Uppfödare: Lena Nyberg, Johanna Nyberg, Täby
 

BIS 1 uppfödargrupp

BIS Uppfödargrupp

Kennel Scirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson, Sjuntorp

 BIS 1 avelsgrupp

Bis avelsgrupp

SE UCH Lindatorps Blizzandra
Ägare: Mona Blom, Orsa
Uppfödare: Geine Edenius, Rättvik

 

 

Barn med hund 6 8 år

Barn med Hund 6-8 år

Vinnare: Amanda med hunden Chess

 

Barn med hund 9 11 år

 

Barn med Hund 9-11 år

Vinnare: Amanda med hunden Kit

 

 

Best In Show

Domare: Sophia Maria Blanchard

1:a Griffon Bruxellois
Manticorns Enrico
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Joakim Ohlsson

2:a Fransk Bulldog
Petite Chenil Elvira Master Djon Jr
Uppfödare: Helena Johansson, Östra Ljungby
Ägare: Helena Johansson, Östra Ljungby

3:a Bichon Frisé
MD CH Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
Ägare: Maria Söderstrand, Grindsted, Danmark
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Åkesson Harde, Höllviken

4:a Mops
Puggens N Prinsessa
Ägare: Anne Andersson, Luleå
Uppfödare: Lena Nyberg, Johanna Nyberg, Täby

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Bästa valp

Domare: Gina Ekström Persson

1:a Bichon Havanese
Norrtussarnas Gilbert Grape
Ägare: Annika Jonsson, Boden
Uppfödare: Camilla Hansson, Helene Mickelsson, Gammelstad

2:a Mops
Pebbles Edith Piaf
Ägare: Jessica Strömberg, Skultuna
Uppfödare: Jessica Strömberg, Skultuna

3:a Chihuahua, långhårig
Lilldivan´s Hero
Ägare: Maria Jansson, Norrtälje
Uppfödare: Maria Jansson, Norrtälje

4:a Chihuahua, korthårig
Lilldivan´s I Like It
Ägare: Victoria Norelius, Stavnäs
Uppfödare: Maria Jansson, Norrtälje

 

 

 

 

Bästa junior
Domare: Kimmo Mustonen

1:a Fransk Bulldog
Mundiz Naima
Ägare: Magnus Eriksson, Tystberga
Uppfödare: Magnus Eriksson, Tystberga

2:a Chinese Crested Dog
Jean Dark King For A Day
Ägare: Felicia Lemmeke, Rosersberg
Uppfödare: Jeanett Lemmeke, Felicia Lemmeke, Rosersberg

3:a Russkiy Toy, långhårig
Grand Tandem Diogenes
Ägare: Ulrika Brattberger Ekstrand, Täby
Uppfödare: E G Kirillova, Ryssland

4:a Chihuahua, korthårig
Tsvetok Elfov Cezaria
Ägare: Linda Quakkelaar, Rimbo
Uppfödare: Ip Arsentyeva, Ryssland

 

 

Bästa unghund

Domare: Moa Persson

1:a Fransk Bulldog
Petite Chenil Elvira Master Djon Jr
Ägare: Helena Johansson, Östra Ljungby
Uppfödare: Helena Johansson, Östra Ljungby

2:a Papillon
Pappilove´s Winni Peg
Ägare: Monica Boman, Moliden
Uppfödare: Britt-Inger Skog, Ekerö

3:a Malteser
SE-JV-16 Zingotrix Everlasting Love
Ägare: Selnes May, Verdal, Norge
Uppfödare: Trine Helen Wisth, Norge

4:a Chinese crested dog
Sirocco Lunatic Toc Tamarine
Ägare: Niklas Lundberg, Elin Gunnarsson, Stockholm
Uppfödare: Birgitta Gunnarsson, Elin Gunnarsson, Sjuntorp

 

 

 

 

 

 

 

  

Bästa veteran

Domare: Chatrine Lundberg Westin

1:a Mops
C.I.B, DK UCH, FI UCH, SE UCH Puggens Wester
Ägare: Carmita Lundin, Täby
Uppfödare: Lena Nyberg, Johanna Nyberg, Täby

2:a Chihuahua, korthårig
C.I.B, DK UCH, FI UCH, NO UCH, SE UCH Sweet Noblesse Dancing Queen
Ägare: Marlené Svegreus, Norrköping
Uppfödare: Anneli Hedström, Örebro

3:a Phaléne
C.I.B, NORD UCH Thaighay´s Avalanche
Ägare: Marie Forsberg, Järpen
Uppfödare: Marie Rosén, Järpen

4:a Chihuahua, långhårig
NORD UCH Tigerliljas Northern Light
Ägare: Ann-Charlotte Sundvall, Gällivare
Uppfödare: Ann-Charlotte Sundvall, Gällivare.

 

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Susan Kealy

1:a Chinese Crested Dog
Kennel Scirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson, Sjuntorp

2:a Bichon Havanais
Kennel Facklans
Uppfödare: Helena Olofsson, Ulf Olofsson, Gammelstad

3:a Mops
Kennel Quanaka´S
Uppfödare: Anne Andersson, Luleå

4:a Chihuahua, långhårig
Kennel Tiny Tulips
Uppfödare: Marlené Svergreus, Norrköping

 

 

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Susan Kealy

1:a Papillon
SE UCH Lindatorps Blizzandra
Ägare: Mona Blom, Orsa
Uppfödare: Geine Edenius, Rättvik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Amanda med hunden Chess 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Amanda med hunden Kit