Sundsvall 10 april 2016

Fotograf:  © Lena Karlstedt o Ewa Eiserman Lindström
(Fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren) 
 
BIS 1
Best In Show
NORD JV-15 Once's Up Ingvar 
Ägare Josefina Östlund

BIS Valp a
BIS Valp
Small Is Beautiful's Lady Stubborn 
Ägare Gabriella Carlid
BIS Junior
BIS Junior

Neverfading's Justgoogle Imnopoodle 
Ägare/uppf Linda Bruneryd

BIS Unghund

BIS Unghund
NORDJV-15 
Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow

Ägare Maria Bexander

BIS Veteran

BIS Veteran
INTUCH NO V-12 NORDUCH NORD V-12 Annabelle Grace  
Ägare Camilla Olsen

BIS uppfodargrupp

BIS Uppfödargrupp
Strandsmedjans

BIS Avelsgrupp

BIS Uppfödargrupp
Strandsmedjans

Barn med hund

Barn med hund
Molly Bruneryd med sin Malwonas Stitch

Best In Show
Domare Patrick McDevitt, Storbritannien
Bichon Havanais
NORD JV-15 Once's Up Ingvar 
Ägare; Josefina Östlund
Uppf; Kristina Lindbäck

2 Chihuahua, långhårig
Dreampaws Let Love Rule
Ägare; Sara Morad
Uppf; Helene Adielsson

3 Bichon Frisé
NORD JV-15
Wilaritts Jam Little White Q-Alula
Ägare; Michael Flensborg
Uppf; Lars Rittbring/Vivianne Rittbring

 

4 Chinese Crested Dog
NOUCH 
Drömtorpe's Madonna Just For A Day

Ägare/uppf; Tove Asplund

Bästa valp 
Domare Marie Callert 
Pekingese 
Small Is Beautiful's Lady Stubborn 
Ägare; Gabriella Carlid
Uppf; Gabriella och Samuel Carlid

 

2 Mops 
Montes Auri Asti Martini 
Ägare; Bente Vangen, Marianne Holmli.

Uppfödare; Elena Chekalenko

 

3  Bichon Havanais
Pelvix Lady Guinevere
Ägare/uppf; Tarja Arola Lundgren 

 

4  Chinese Crested Dog 
Milisenta Romashka 
Ägare; Kerstin Lindell
Uppf; Yu Gusarova

Bästa junior 
Domare Adam Ostrowski 
Fransk Bulldog
Neverfading's Justgoogle Imnopoodle 
Ägare/uppf; Linda Bruneryd

 

2  Russkiy Toy, Långhårig 
Annjans Toy Röd Granat 
Ägare; Ulrika Brattberger Ekstrand 
Uppf; Anna Emelianova

 

3 Chihuahua, korthårig 
Pandillo de Besito Start Me Up 
Ägare; Gabriella Carlid 
Uppf; Ellinor Klingborn Oldenvik

 

4  Papillon 
Shelia Reny Senden-Ay 
Ägare; Louise Nilsson 
Uppf; Castková Bronislava

Bäst unghund 
Domare Svein Björnes
Mops 
NORDJV-15 
Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow 

Ägare; Maria Bexander 
Uppf; Stafhanie Thomas

 

2  Bichon Havanais 
NORD JV-15 Once's Up Ingvar 
Ägare; Josefina Östlund
Uppf; Kristina Lindbäck

 

3 Pappilon 
Glittra's Majestic Major 
Ägare/uppf; Annika Sjölund

 

4  Coton de Tuléar 
NORDJV-15 
Jadore Dior Du Haut Marais

Ägare; Ann-Charlotte och Mats-Olof Eriksson
Uppf; Veronique Polet Places

Bästa veteran 
Domare Svein Bjönes 
Chinese Crested Dog
INT UCH NO V-12 NORD UCH
NORD V-12 Annabelle Grace  

Ägare; Camilla Olsen
Uppf; Eide Myhre Cathrine

 

2 Phalène 
C.I.B NORDUCH 
Thairghay's Avalanche

Ägare; Marie Forsberg
Uppf; Marie Rosén

 

3  Bichon Havanais 
NORDUCH Behav's Irresistible Iceman
Ägare; Annika Jonsson
Uppf; Eva Ekbom

 

4  Papillon 
SE UCH Stridsmarkens Fighter 
Ägare/uppf; Peter Mattsson

Bästa uppfödargrupp 
Domare Adam Ostrowski 
Mops
Strandsmedjans

2 Kennel Av Lay-la

3 Kennel Drömtorpet's

Bästa avelsgrupp 
Domare Marie Callert 
Mops
Strandsmedjans
 
   

Barn med Hund
Domare Eva Eiserman Lindström 
Molly Bruneryd
med Malwonas Stitch   

   
   

 

Best In Show
NORD JV-15 Once's Up Ingvar 
Ägare Josefina Östlund

BIS Valp
Small Is Beautiful's Lady Stubborn 
Ägare Gabriella Carlid

BIS Junior

Neverfading's Justgoogle Imnopoodle 
Ägare/uppf Linda Bruneryd


BIS Unghund
NORDJV-15 
Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow

Ägare Maria Bexander 

BIS Veteran
INTUCH NO V-12 NORDUCH NORD V-12 Annabelle Grace  
Ägare Camilla Olsen

BIS Uppfödargrupp
Strandsmedjans


BIS Avelsgrupp
Strandsmedjans

Barn med hund
Molly Bruneryd med sin Malwonas Stitch